Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Zajímavosti Oslavy mrtvých v Mexiku

Oslavy mrtvých v Mexiku

Zajímavé prolnutí americké a evropské kultury představují dušičky v Mexiku. Día de los Muertos, jak se Památka zesnulých v Mexiku nazývá, je doslova oslavou smrti.

Jak již bylo naznačeno v úvodu, nejedná se o ponurou příležitost, ale o slavnostní uctění mrtvých a pestrou sváteční oslavu života. Mexičané navštěvují hřbitovy, zdobí hroby za přítomnosti svých rodinných příslušníků a tráví čas společně s mrtvými. Věří, že se duchové vracejí do světa živých na jeden den v roce, aby byli se svými rodinami - duchové dětí přicházejí 31. října o půlnoci, duchové dospělých pak následující den.

Tradice

Mexičani ve svých domovech vytvářejí složité ozdobné oltáře (nazývané ofrendy), aby u sebe uvítali duchy zemřelých. Na oltářích jsou jídla a věci, které se nebožtíkům líbily, když byli naživu. Dále je zde umístěna lebka z cukru, často se jménem uctívané osoby, chléb, vyrobený speciálně pro tuto příležitost, květinykvětinové koše nebo kempasuchil (měsíčky), které kvetou jen v tomto ročním období.

V některých komunitách je obvyklé strávit celou noc na hřbitově. Rodiny a přátelé v kostýmech pořádají večerní piknik, často při živé hudbě.

Historie oslav

V pre-hispánských dobách, kdy byli mrtví pochováni blízko rodinných domů, byl kladen velký důraz na udržování vztahů se zesnulými předky, o nichž se věřilo, že i nadále existují, jen v jiné rovině. S příchodem Španělska a katolicismu byly myšlenky začleněny do pre-hispánských vír a zvyků.

Kulturní dědictví

Díky jedinečnosti těchto oslav, které byly předávány po dlouhé generace, uznalo UNESCO toto domácí veselí věnované mrtvým jako součást nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Zpět na přehled

Nahoru