Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Sečtěte a zaokrouhlete (21.1 + 30.3) *

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Zajímavosti Oslavy mrtvých v Mexiku

Oslavy mrtvých v Mexiku

Zajímavé prolnutí americké a evropské kultury představují dušičky v Mexiku. Día de los Muertos, jak se Památka zesnulých v Mexiku nazývá, je doslova oslavou smrti.

Jak již bylo naznačeno v úvodu, nejedná se o ponurou příležitost, ale o slavnostní uctění mrtvých a pestrou sváteční oslavu života. Mexičané navštěvují hřbitovy, zdobí hroby za přítomnosti svých rodinných příslušníků a tráví čas společně s mrtvými. Věří, že se duchové vracejí do světa živých na jeden den v roce, aby byli se svými rodinami - duchové dětí přicházejí 31. října o půlnoci, duchové dospělých pak následující den.

Tradice

Mexičani ve svých domovech vytvářejí složité ozdobné oltáře (nazývané ofrendy), aby u sebe uvítali duchy zemřelých. Na oltářích jsou jídla a věci, které se nebožtíkům líbily, když byli naživu. Dále je zde umístěna lebka z cukru, často se jménem uctívané osoby, chléb, vyrobený speciálně pro tuto příležitost, květinykvětinové koše nebo kempasuchil (měsíčky), které kvetou jen v tomto ročním období.

V některých komunitách je obvyklé strávit celou noc na hřbitově. Rodiny a přátelé v kostýmech pořádají večerní piknik, často při živé hudbě.

Historie oslav

V pre-hispánských dobách, kdy byli mrtví pochováni blízko rodinných domů, byl kladen velký důraz na udržování vztahů se zesnulými předky, o nichž se věřilo, že i nadále existují, jen v jiné rovině. S příchodem Španělska a katolicismu byly myšlenky začleněny do pre-hispánských vír a zvyků.

Kulturní dědictví

Díky jedinečnosti těchto oslav, které byly předávány po dlouhé generace, uznalo UNESCO toto domácí veselí věnované mrtvým jako součást nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Zpět na přehled

Volejte
NONSTOP

Zavoláme Vám

Pošlete nám své číslo a my Vám zavoláme zpět.

Sečtěte a zaokrouhlete (16.3 + 1.8) *

Nahoru