Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Zajímavosti Hallstatt - kostnice a svérázné pohřební zvyklosti

Hallstatt - kostnice a svérázné pohřební zvyklosti

Hallstatt, malebné městečko v rakouské Solné komoře, láká k návštěvě každoročně statisíce turistů. Jednou z nejzajímavějších atrakcí je místní kostnice a pohřební zvyky, které mohou připadat většině návštěvníkům poněkud bizarní.

Hallstatt, malebné městečko v rakouské Solné komoře, láká každoročně statisíce turistů. Jednou z nejzajímavějších atrakcí je místní kostnice a pohřební zvyky, které mohou připadat většině návštěvníkům poněkud bizarní.

Svébytný způsob pohřbívání

Městečko vypadá na první pohled přímo pohádkově. Typické rakouské domečky jeden vedle druhého osázené květinami, Halštatské jezero a všude kolem monumentální hory, pod kterými člověk pocítí ohromnou moc přírody. A právě v této maličké odlehlé obci si především díky nedostatku místa museli místní obyvatelé v dřívějších dobách poradit s pohřbíváním těl po svém, byť trochu svérázným způsobem.

 

Hřbitov v Hallstatu

Kostnice

Navštívíte-li místní kostnici, naskytne se vám velmi netradiční pohled. Více než tisíc vybělených lebek je zde vystaveno a seřazeno podle rodinných vztahů. Většina z nich na sobě nese jméno, datum narození a úmrtí dotyčné osoby a kresbu - nejčastěji květiny, dubové listí, břečťan a kříže. Kosti se z důvodu omezené kapacity prostoru ukládaly daleko od lebky.

 

Vybělené lebky jsou ozdobeny jménem, datem narození a úmrtí a kresbou.

 

Bělení lebky a další tradice

Vznik kostnice v Hallstattu se datuje do 16. století. Zemřelí se tehdy ukládali do rakví a po přibližně patnácti letech hrobník pozůstatky vykopal, kosti pohřbil v horách a zanechal pouze lebku. Tu nechal venku pomocí slunečních paprsků zcela vybělit a poté ji místní malíři vyzdobili požadovanými kresbami. Následně na to se lebka uložila do kostnice na určené místo podle příbuzenských vazeb.

 

Hallstattský hřbitov a kostnice

Současnost

Současní obyvatelé Hallstattu už tomuto zvyku neholdují. Poslední lebku do kostnice uložili v roce 1998. Nyní se dává přednost spíše zpopelnění. I přesto ale místní o možnost vystavení lebky do kostnice nepřišli. Jediné, co pro to musí udělat, je napsat toto jejich přání do závěti. Po úmrtí budou na 15 let uloženi na hřbitově a následně na to dojde k chemickému ošetření lebky a jejímu vystavení. Jak je ale z počtu uložených lebek za posledních dvacet let vidět, v dnešní době už zájem o dodržování této tradice není zájem.

Kuriozita: Kopie Hallstattu v Číně

Aby Čínští obyvatelé nemuseli za krásami a mystičností tohoto rakouského městečka vážit tak dalekou cestu, rozhodli se ho čínští developeři dokonale okopírovat a postavit na jihu Číny v provincii Kuang-Tung jeho věrohodnou kopii v životní velikosti. Plně funkční replika stála téměř miliardu amerických dolarů a zahrnuje domy, kostel, tržiště, dokonce i známý hotel U Zeleného stromu a Hallstattské jezero. Celý developerský projekt vznikl v Číně doslova potají. Rakouská delegace byla pozvána až u příležitosti otevření čínského městečka, na kterém vyjádřila svou nelibost ke kopírování za jejich zády.

Zpět na přehled

Nahoru