Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Zajímavosti Slavné české hřbitovy: Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín

Slavné české hřbitovy: Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín

Vyšehradský hřbitov se stal místem posledního odpočinku mnoha významných českých osobností. I to je jeden z důvodů, proč se řadí mezi nejznámější hřbitovy u nás.

Vyšehradský hřbitov se stal místem posledního odpočinku mnoha významných českých osobností. I to je jeden z důvodů, proč se řadí mezi nejznámější hřbitovy u nás.

Místo národní hrdosti

Na tomto hřbitově o rozloze 0,81 ha naleznete hroby mnoha významných českých velikánů a jejich rodin. Je tady pochováno více než 600 osobností české kultury a vzdělanosti, mezi které patří spisovatelé, básníci, vědci, skladatelé, výtvarní umělci, herci, lékaři, sportovci i politici. Nedílnou součástí Vyšehradského hřbitova je monumentální hrobka Slavín.

Historie

Původně zde na Vyšehradě stálo několik menších hřbitovů. V roce 1869 bylo rozhodnuto o tom, že se na místě současného Vyšehradského hřbitova, tehdejšího malého hřbitůvku už z roku 1260, vybuduje národní pohřebiště a na severním a západním okraji byly postaveny novorenesanční arkády. Ostatní hřbitovy byly zrušeny. O několik let později byla pro nejvýznamnější osobnosti postavena společná hrobka - Slavín.

Slavné osobnosti

Všude, kam se zde podíváte, naleznete slavná jména. Uvádíme alespoň některá z nich.

▪ Spisovatelé - Jan Neruda, Karel Čapek, Jaroslav Vrchlický, Vítězslav Nezval, Svatopluk Čech, Josef Václav Sládek, Julius Zeyer, Karel Hynek Mácha, František Hrubín, Božena Němcová

▪ Hudebníci a zpěváci - Ema Destinnová, Waldemar Matuška, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Oskar Nedbal, František Maxián, Karel Nedbal, Josef Slavík

▪ Výtvarníci - Alfons Mucha, Mikoláš Aleš, Karel Purkyně, Kamil Hilbert, Jan Kaplický, Jan Štursa, Josef Václav Myslbek

▪ Herci - Vlasta Burian, Václav Vydra, Ljuba Hermanová, Vlasta Fabianová, Nataša Gollová, Ladislav Boháč, Bohumil Šmída

▪ Vědci - Jan Evangelista Purkyně, František Křižík, Jaroslav Heyrovský

Hrobka velikánů českého národa: Slavín

Společná hrobka národních velikánů se nachází na východní straně hřbitova. Záměr jejího zhotovení byl jednoznačný - založit pantheon (místo posledního odpočinku nejvýznamnějších osobností národa). Slavín byl stavěn v letech 1889 až 1893 podle projektu architekta Antonína Wiehla.

Další důležité informace

Do hřbitova se vchází nalevo od Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Hřbitov můžete navštívit od pondělí do pátku a to po celý rok. Otevírací doba je rozdílná v závislosti na ročním období.

Listopad až únor

8:00 - 17:00

Březen až duben

8:00 - 18:00

Květen až září

8:00 - 19:00

Říjen

8:00 - 18:00

 

Zpět na přehled

Nahoru