Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Zajímavosti Sv. Lazar a sv. Štěpán

Sv. Lazar a sv. Štěpán

Tito svatí mají své místo mezi patrony těch, kteří se starají o klidný odchod vašich blízkých na onen svět. Proč ale zrovna svatý Lazar a svatý Štěpán?

sv. Lazar

Svatý Lazar je patron hrobařů. Jeho svátek připadá na 17. prosince. A proč zrovna hrobařů? Udajně ho prý 4 dny po jeho smrti a odpočinku Ježíš opět vzkřísil z mrtvých, což byl také jeden z jeho vrcholných zázraků na zemi před ukřižováním. Se svými sestrami, se kterými Lazar život prožil, se dostal do Provece a následně se stal biskupem v Marseille.

Po jeho smrti  byl pochován na Kypru podruhé, proto je dnes patronem hrobařů a je také spojován se zázrakem nemoci a uzdravení. Od jeho jména je taktéž odvozen název lazaret, jenž označuje nemocnici.

sv. Štěpán 

Za patrona kameníků a zedníků je považován svatý Štěpán. Svatý Štěpán byl řecky mluvící žid, jež žil v Jeruzalémě. Opět za to může jeho způsob smrti, že je dnes patronem zorvna těch, kteří pracují s kamenem. Kolem roku 36 byl totiž nemilosrdně ukamenován za údajné rouhání proti judaismu. Na tom místě, severně od Damašské brány, byla někdy v 5. století postavena bazilika.

Jeho životním posláním bylo zbavovat apoštoly hmotných starostí a patřil mezi první jáhny. Byl to právě on, kdo je považován za tzv. prvomučedníka křesťanství. Jeho jméno Stefanos znamená v řečtině věnec či koruna. Podrobné informace o svatém Štěpánu.

 

štepán

Zpět na přehled

Nahoru