Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Sečtěte a zaokrouhlete (28.2 + 7.9) *

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Vzpomínáme Les vzpomínek

Les vzpomínek

Netradiční obřad, netradiční pochování. Pražský Les vzpomínek nabízí alternativní přístup k poslednímu rozloučení.

Netradiční obřad, netradiční pochování. Pražský Les vzpomínek nabízí alternativní přístup k poslednímu rozloučení.

Jedná se o první český hřbitov, kde je dovoleno uložení popele zemřelého přímo ke kořenům památečních stromů. Slavnostní otevření proběhlo v polovině roku 2015 a od té doby Les vzpomínek tvoří nedílnou součást tradičního hřbitova v Ďáblicích. Celý projekt iniciovala Správa pražských hřbitovů a organizace Ke kořenům.

Hřbitov bez náhrobků

Zajímavostí tohoto místa kromě jiného je i to, že zde nenajdete žádné náhrobky, jak tomu je u klasických hřbitovů. Jejich úlohu zde přebírají vzácné památeční stromy - javory, lípy a ptačí třešně.

Malé dřevěné cedulky se jmény zemřelých umístěné na kmenech těchto mohutných stromů připomínají místo posledního odpočinku zde pochovaných osob.

Humanizace pohřebních rituálů

Ředitel SPH Martin Červený o tomto místě říká: „Les vzpomínek je pokusem o humanizaci pohřbívání a hřbitovů.“ Cílem bylo nabídnout pozůstalým nové možnosti pro rozloučení i prostor pro usnadnění smíření se s odchodem blízké osoby.


Místo hrobu strom

Celý Les má velikost 2 hektarů. Lidé si již za svého života mohou vybrat a pronajmout svůj strom. Samotné uložení je pak možné buď v biologicky rozložitelné urně, nebo vsypáním do jamky. Přičemž cena pronájmu je přibližně stejná jako za běžný hrob.

Na tomto alternativním místě zároveň odpadají náklady na pořízení klasického hrobu a kamene. Pomníkem se zde stává živý strom.

Pečující příroda

Mnoho lidí také oceňuje, že zde odpadá klasická péče o náhrobek a tuto starost si vezme do svých rukou sama příroda. Pro zachování místního charakteru lesa je umožněno přinášení výhradně živých květin. Žádné umělé obaly a stuhy.

Strom padající rosy

Naprostou zvláštnost a otázku k diskuzím může u někoho vyvolat Strom padající rosy, který je určen výhradně pro popel mrtvě narozených dětí. Okolo jednoho stromu má být uloženo více dětských ostatků a ztrátu dítěte tak může rodič sdílet s dalším, kteří zažili stejný osud.

Návštěvníci Lesa na tomto místě zároveň mohou vyjádřit soucit se ztrátou, jaká potkala rodiče těchto dětí.

Zpět na přehled

Volejte
NONSTOP

Zavoláme Vám

Pošlete nám své číslo a my Vám zavoláme zpět.

Sečtěte a zaokrouhlete (22.4 + 31.9) *

Nahoru