Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Vzpomínáme Les vzpomínek

Les vzpomínek

Netradiční obřad, netradiční pochování. Pražský Les vzpomínek nabízí alternativní přístup k poslednímu rozloučení.

Netradiční obřad, netradiční pochování. Pražský Les vzpomínek nabízí alternativní přístup k poslednímu rozloučení.

Jedná se o první český hřbitov, kde je dovoleno uložení popele zemřelého přímo ke kořenům památečních stromů. Slavnostní otevření proběhlo v polovině roku 2015 a od té doby Les vzpomínek tvoří nedílnou součást tradičního hřbitova v Ďáblicích. Celý projekt iniciovala Správa pražských hřbitovů a organizace Ke kořenům.

Hřbitov bez náhrobků

Zajímavostí tohoto místa kromě jiného je i to, že zde nenajdete žádné náhrobky, jak tomu je u klasických hřbitovů. Jejich úlohu zde přebírají vzácné památeční stromy - javory, lípy a ptačí třešně.

Malé dřevěné cedulky se jmény zemřelých umístěné na kmenech těchto mohutných stromů připomínají místo posledního odpočinku zde pochovaných osob.

Humanizace pohřebních rituálů

Ředitel SPH Martin Červený o tomto místě říká: „Les vzpomínek je pokusem o humanizaci pohřbívání a hřbitovů.“ Cílem bylo nabídnout pozůstalým nové možnosti pro rozloučení i prostor pro usnadnění smíření se s odchodem blízké osoby.


Místo hrobu strom

Celý Les má velikost 2 hektarů. Lidé si již za svého života mohou vybrat a pronajmout svůj strom. Samotné uložení je pak možné buď v biologicky rozložitelné urně, nebo vsypáním do jamky. Přičemž cena pronájmu je přibližně stejná jako za běžný hrob.

Na tomto alternativním místě zároveň odpadají náklady na pořízení klasického hrobu a kamene. Pomníkem se zde stává živý strom.

Pečující příroda

Mnoho lidí také oceňuje, že zde odpadá klasická péče o náhrobek a tuto starost si vezme do svých rukou sama příroda. Pro zachování místního charakteru lesa je umožněno přinášení výhradně živých květin. Žádné umělé obaly a stuhy.

Strom padající rosy

Naprostou zvláštnost a otázku k diskuzím může u někoho vyvolat Strom padající rosy, který je určen výhradně pro popel mrtvě narozených dětí. Okolo jednoho stromu má být uloženo více dětských ostatků a ztrátu dítěte tak může rodič sdílet s dalším, kteří zažili stejný osud.

Návštěvníci Lesa na tomto místě zároveň mohou vyjádřit soucit se ztrátou, jaká potkala rodiče těchto dětí.

Zpět na přehled

Nahoru