Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Užitečné informace Vše, co potřebujete vědět ohledně nájmu hrobového místa

Vše, co potřebujete vědět ohledně nájmu hrobového místa

Dnes si přiblížíme téma nájmu hrobového místa - to nejdůležitější, co byste měli vědět.

Pronájem hrobového místa jistě nepatří k tématům, které ve svém životě řešíte každý den. Možná to pro vás do určitého období/věku není ani relevantní. Ale v životě každého z nás většinou přijde okamžik, kdy o hrob našich zesnulých předků převezmeme zodpovědnost my.

A v tu chvíli je dobré mít ponětí alespoň o základních informacích, co takový nájem hrobového místa obnáší. Jak často nájem platit? Komu? Na jak dlouho se uzavírá smlouva? Odpovědi na tyto a další nejčastější otázky se dozvíte v našem dnešním článku.

Smlouva o nájmu hrobového místa

Smlouva musí mít vždy písemnou podobu. Obsahuje informaci o výši nájemného a služeb spojených s nájmem a velikost hrobového místa.

Platí se zpravidla na období 10 let. Pamatujte, smlouva se uzavírá s provozovatelem pohřebiště, ne s pohřební službou.

Nájem je možné k danému hrobovému místu sjednat ještě před pohřbením či uložením urny. Avšak náhrobek je možné zřídit teprve až poté, co uzavřete nájemní smlouvu.

Ministerstvo pro místní rozvoj vytvořilo databázi veškerých provozovaných pohřebišť. V podobě interaktivní mapy ji najdete na stránkách geoportal.gov.cz. Aby se vám seznam otevřel, je potřeba na stránkách vpravo dole zaškrtnout mapové kompozice - socioekonomické prvky a jevy - MMR Hřbitovy, pohřebiště a krematoria - poté kliknout na přepsat mapu.

Kolik stojí nájem hrobového místa?

Ceny si stanovuje vždy konkrétní provozovatel pohřebiště. Mohou se tedy lišit například v závislosti na umístění hřbitova (město, vesnice) nebo jeho velikosti. Při určování cen také záleží na tom, o jaké místo se jedná, zda jde o klasický hrob, urnový hrob, hrobku nebo například kolumbárium. V potaz musíte vzít i rozlohu hrobu v přepočtu na m2. V ceníku většinou najdete ceny přepočtené na jeden rok. Abyste si udělali lepší představu, na jeden rok vás metr čtvereční hrobového místa vyjde na přibližně 100 - 400 Kč.

Plaťte včas

Neberte platbu nájemného za hrobové místo na lehkou váhu. Sice se nejedná o žádné závratné částky, ale o to spíš se vám může stát, že na něj zapomenete. Po nezaplacení v řádném termínu by vám měla přijít písemná upomínka, ve které bude uveden náhradní termín splatnosti. Pokud ani tak nebudete reagovat, může se stát, že provozovatel pohřebiště předá pohledávku k právnímu vymáhání, ve kterém už vám začnou naskakovat i zákonné úroky.

Zpět na přehled

Nahoru