Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Užitečné informace Kolik stojí pohřeb a jaké jsou možnosti jeho financování?

Kolik stojí pohřeb a jaké jsou možnosti jeho financování?

Peníze jsou sice to poslední, na co při úmrtí milované osoby pomyslíme, ale je potřeba si uvědomit, že pohřeb a úmrtí s sebou přináší i otázku financí.

Peníze jsou sice to poslední, na co při úmrtí milované osoby pomyslíme, ale je potřeba si uvědomit, že pohřeb s sebou přináší i otázku financí.

V dnešním článku se zaměříme na financování pohřbu. Víte, jaké máte možnosti a na kolik takový pohřeb vyjde?

Ceny za pohřeb

● Zpopelnění bez obřadu - nejlevnější varianta. Nejméně zaplatíte za zpopelnění bez pietního obřadu. V tomto případě neproběhne poslední rozloučení v krematoriu za účasti rodinných příslušníků a dalších blízkých osob. Po zpopelnění těla vám pouze pohřební ústav vydá urnu. Tato varianta vychází přibližně na 14 990 - 24 990 Kč. Cena se lehce liší v závislosti na velikosti města a podobně.

● Zpopelnění s obřadem. Za takový pohřeb zaplatíte mezi 19 900 - 45 000 Kč. Do navýšené ceny se promítne květinová výzdoba, pronájem síně, proslov vyškoleného řečníka a další položky. Vždy je to také o domluvě. Pokud si chcete přinést vlastní květinovou výzdobu a ušetřit, samozřejmě můžete.

● Obřad s uložením do hrobu - nejdražší varianta. Nejdráže vychází obřad, po kterém je tělo uloženo do hrobu. Tato varianta vás vyjde průměrně na 25 000 - 65 000 Kč. Cena může být ale i mnohem vyšší. Samotné vykopání hrobu stojí kolem 6 000 - 12 000 Kč.

 

 

Kolik stojí pohřeb

Náklady spojené s pohřbem a po něm

S čím je potřeba počítat?

● náklady na zřízení pomníku/desky

● náklady na úpravu pomníku/desky

● náklady na pohřeb samotný

● hřbitovní poplatky

● nájem za hrobové místo (viz následující bod)

Nájem za hrobové místo

Nezapomeňte, že pronájem hrobového místa také něco stojí. Tato částka se platí ročně. Vždy záleží na rozměrech za m2 a také jestli jde o jednohrob, dvojhrob, hrobku, dvojhrobku, urnový hrob, kolumbární schránku a podobně. Od toho se odvíjí cena pronájmu a služeb s tím spojených.

Možnosti financování pohřbu

Nedostatek úspor, které by pozůstalý mohl použít na vystavení posledního rozloučení, ho může dostat do náhlé hmotné nouze. Není žádná hanba v tomto případě poprosit o pomoc další příbuzné nebo třeba přátele. Jaké jsou další alternativní možnosti, jak pohřeb financovat?

① Pohřebné

Pohřebné, také můžete slyšet pod pojmem sociální dávka a na vypravení pohřbu, je jednorázový finanční příspěvek 5000 Kč, který náleží osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo také osobě, která byla rodičem tohoto nezaopatřeného dítěte. Za nezaopatřené dítě je považováno dítě do skončení povinné školní docházky, které samo nezískává finance k vlastní obživě a nedovršilo věku 26 let.

Více se o pohřebném dozvíte v našem článku Pohřebné neboli sociální dávka na vystavení pohřbu. Dočtete se tam, jak a kde žádat o pohřebné, jaké důležité doklady budete potřebovat, kdy nárok na pohřebné zaniká a také tam najdete důležité odkazy.

② Pojištění pohřbu

Na pohřeb se lze také pojistit u některé z mnoha pojišťoven, které tuto službu poskytují. Účelem pojištění je především ulehčení starostí pozůstalým ohledně finančních prostředků na vypravení pohřbu. Výplata finanční částky bývá vázána pouze a jedině na zajištění pohřbu, přičemž prostředky na pohřeb jsou v pojišťovně v bezpečí a je možné je využít až ve chvíli, kdy daná situace nastane. Pojistné plnění tohoto pojištění nepodléhá dědickému řízení.

③ Pohřeb na splátky

Na tuto možnost se zeptejte přímo u konkrétní pohřební služby. Některé ji dokonce poskytují bez navýšení celkové částky za pohřeb.

Zpět na přehled

Nahoru