Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Užitečné informace Druhy smutečního obřadu

Druhy smutečního obřadu

Pohřební obřady jsou ovlivňovány náboženskými a kulturními tradicemi, náklady a rodinou zesnulého. Jaké jsou tedy nejběžnější druhy smutečního obřadu.

Pohřební obřady jsou ovlivňovány náboženskými a kulturními tradicemi, náklady a rodinou zesnulého. Tyto faktory většinou určují, zda bude pohřeb velkolepý a veřejný, nebo spíš komorní a jednoduchý a také určují, kde se bude konat. Nesmíme zapomínat na přání zesnulého, i to má velkou, ne -li rozhodující váhu.

Zpopelnění bez obřadu

Tělo zesnulého je zpopelněno bez provedení smutečního obřadu ve smuteční síni. Popel se ukládá do speciální schránky - urny - a předává se příbuzným. Urnu je poté možné uložit v kolumbáriích nebo v hrobě. Někteří příbuzní preferují uložení urny doma. Náklady za zpopelnění většinou zahrnují základní poplatek za pohřební službu, dopravu a péči o tělo. Květiny a věnce, které jsou součástí obřadu lze převést na hřbitov nebo k místu uložení urny.

Zpopelnění s rozloučením

Dalším typem smutečního obřadu je zpopelnění s rozloučením. Podstatným rozdílem je zde fakt, že zpopelnění se koná za přítomnosti rodiny, příbuzných či širšího okolí zesnulého. Obřad může být pořádán ve smuteční síni, ale například také v kostele. Po církevních obřadech zajistí pohřební služba převoz rakve do krematoria.

Uložení do země

Tento typ obřadu je většinou nejdelší a také nejnákladnější. Zařízení pohřbu můžete přenechat na pohřební službě. Je nutné oznámit událost prostřednictvím parte, uspořádat rozloučení se zesnulým, zorganizovat smuteční průvod na hřbitov, popřípadě pronést proslov a důstojně ukončit obřad uložením zesnulého do hrobu. Tradičně se na konci pohřbu pořádá také pohřební hostina.

Zpět na přehled

Nahoru