Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Užitečné informace Druhy pohřbů a posledního rozloučení

Druhy pohřbů a posledního rozloučení

Poslední rozloučení se zemřelou osobou během pohřebního obřadu představuje nejstarší známky lidské kultury. Jaké druhy pohřbů se praktikují v současnosti?

Poslední rozloučení se zemřelou osobou během pohřebního obřadu představuje nejstarší známky lidské kultury. Jaké druhy pohřbů se praktikují v současnosti?

Dnes už pohřební obřady vyjadřující úctu k zemřelému probíhají jinak, než tomu bylo v minulosti. Často jde o setkání rodiny a nejbližších přátel. Jaké jsou základní druhy pohřbů v České republice?

Občanský vs. církevní

Podle vyznání a přání zesnulého lze zvolit:

Ⓐ Občanský pohřeb. Během občanského pohřbu probíhá poslední rozloučení v obřadní smuteční síni. Následně dochází ke zpopelnění nebo uložení těla do hrobu či hrobky. Variantou je i rozloučení bez smutečního obřadu.

Ⓑ Církevní pohřeb. Může probíhat v kostele i přímo u hrobu na hřbitově. Možné je zpopelnění i uložení do hrobu.

Zpopelnění

Ⓐ Zpopelnění bez obřadu. Jedná se o zpopelnění zesnulé osoby, přičemž se neprovádí smuteční obřad v obřadní síni. Za poslední léta tohoto způsobu značně přibylo. Blízcí příbuzní si často neuvědomují důležitost aktu posledního rozloučení, který už odpradávna patřil k lidským životům jako důležitý milník a završení života na zemi.

Ⓑ Zpopelnění s obřadem. Tento způsob je v České republice nejčastějším obřadem. Poslední rozloučení se zpravidla koná ve smuteční síni krematoria, ale může proběhnout i v kostele nebo kapli. Urna s popelem se později předává příbuzným a ukládá se nejčastěji v hrobech, kolumbáriích, urnových sklípcích, nebo se může i rozprášit. Urnu můžete uložit i u sebe doma.

Pohřeb - uložení do země

V případě tohoto pohřbu je po smutečním obřadu zemřelý uložen do hrobu nebo hrobky. V dnešní době se tento způsob používá nejčastěji při církevním obřadu. Pohřeb s uložením do země je náročnější na organizaci a je dražší než kremace. V mnoha rodinách jde často o tradici církevních pohřbů. O tom, jak probíhá církevní pohřeb, se blíže dočtete v příspěvku s názvem Církevní pohřeb v kostele.

Zpět na přehled

Nahoru