Volejte NONSTOP
Kontaktujte nás

+420 800 100 359

Menu

Nacházíte se zde: Úvod Informace pro pozůstalé Články Užitečné informace Církevní pohřeb v kostele

Církevní pohřeb v kostele

Poslední rozloučení se zesnulým má v kostele jiný charakter než v obřadní síni. Jaké jsou odlišnosti a na co je třeba se připravit?

Poslední rozloučení se zesnulým má v kostele jiný charakter než v obřadní síni. Jaké jsou odlišnosti a na co je třeba se připravit?

Při zařizování církevního pohřbu v kostele se pozůstalí mohou obrátit jak na pohřební agenturu, tak na příslušnou farnost. Nejlepší způsob je vzájemná spolupráce všech třech stran. Obvykle kontaktují přímo kněze a společně domluví podrobnosti pohřbu. Pro něj totiž pohřební služba nepředstavuje žádnou neobvyklou činnost.

Průběh pohřbu

Oznámení odchodu farníka z tohoto světa se dává najevo úmrtním zvonem. Jistě znáte „Komu zvoní hrana.“ Přesně tak se tomu říká. Hrana se zvoní tradičně mezi 12. a 13. hodinou a s knězem se zároveň v tuto chvíli domlouvají veškeré podrobnosti pohřbu. Dále probíhá trojí rozloučení se zesnulým.

① Poslední rozloučení doma

Rozloučení v domě není považováno za povinné. S přesídlením lidí do větších měst se totiž organizačně stává čím dále méně proveditelné. Prakticky se již pořádá jen na venkově.

Tam, kde to ale možné je, začínají církevní pohřby právě již v domě zesnulého. Pozůstalí se shromáždí kolem rakve s jeho tělem a v přítomnosti kněze nebo i sami se krátce modlí, předčítají úryvky z bible a zpívají žalmy.

Jakmile jsou dokončeny modlitby, rakev se přenese do vozidla, které jí dopraví do kostela. Lidé vytvoří průvod, který vede ministrant nesoucí kříž. Kněz kráčí v průvodu před rakví.

② Poslední rozloučení v kostele

Křesťané věří, že poslední loučení je zároveň jen dočasné, a že se opět setkají v Království Božím. Jejich modlitby představují pozdrav tomu, který odchází dřív.

V kostele probíhá zádušní mše svatá. Na projev úcty se zapálí kadidlo a svíce. Rakev se pokropí svěcenou vodou. Samozřejmostí jsou modlitby a chvíle ticha věnovaná zesnulému.

③ Poslední rozloučení na hřbitově

Jakmile je obřad v kostele dokončen, přichází poslední část – rozloučení na hřbitově. Začíná průvodem z kostela ke hrobu. V čele jde ministrant nesoucí kříž, před rakví má čestné místo kněz. Je obvyklé, že průvod doprovází hudba nebo zpěv.

Po posvěcení hrobu knězem se do něj rakev pomalu spustí za tichých modliteb pozůstalých. V případě, že má být zemřelý pohřben na jiném místě, rakev se vynese pouze před kostel, kde se o převoz již postará pohřební služba.

Zpět na přehled

Nahoru